چطور بدانیم چه عکسی را می توان به سیاه و سفید تبدیل کرد؟

چطور بدانیم چه عکسی را می توان به سیاه و سفید تبدیل کرد؟

 نویسنده : هری گوینس
مترجم : ساره سپهری نژاد

حتما برای شما هم پیش آمده که عکس هایتان را به سیاه و سفید تبدیل کنید. حقیقت این است که تصاویر به صورت سیاه و سفید می توانند فوق العاده به نظر برسند، حتی اگر به لحاظ تکنیکی عکسی قوی نباشند.
حال با این پیش زمینه اجازه دهید که ببینیم چطور عکس های سیاه و سفید خوب بگیریم.
یک عکس سیاه و سفید خوب از چه فاکتورهایی برخوردار است؟
جهان به صورت سیاه و سفید خلق نشده است. رنگ ها بخش اعظم دید بصری ما هستند و نقش بسیار مهمی در دیدن و تفسیر کردن ما از چیزهای مختلف دارند.
وقتی رنگ را از تصویری می گیرید، آن را از واقعیت جدا می کنید. عکس رنگی، حداقل ظاهر آن را هم که در نظر بگیریم، بازنماییِ چیزی ست که وجود خارجی دارد، اما یک عکس سیاه و سفید می تواند فقط تفسیری از آن چیز باشد و هرگز نمی تواند واقعیت را آنطور که هست به نمایش بگذارد؛ با این حال شیوه بسیار خوبی برای برای بیان حس های گوناگون شما هستند و در واقع این نوع تصاویر آن حس درونی را بیدار می کنند.
در تصاویر سیاه و سفید شما با دو مقوله روبه رو هستید: تون و بافت. تون ها همان قسمت های روشن (هایلایت ها) و قسمت های تیره (شدوها) هستند و بافت تفاوت های جزیی بین این تون هاست. و می توان گفت اگر عکس سیاه و سفیدی فاقد تون ها و بافت باشد، کسل کننده به نظر خواهد رسید. برای مثال، عکس زیر در حالت رنگی خیره کننده است اما در حالت سیاه و سفید یکنواخت و خسته کننده.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.