نقد نمایشگاه ۱۰ در ۱۵ در نگارخانه کافه میکاییل

از خانم ریحانه زارعی
عکسی که بیش از سه چهارم ثانیه مخاطبش را بر خود نگه دارد اگر عکس خوبی نباشد دست کم برای شخصی که چنین وقتی را صرف نگریستن به آن کرده عکسی که بیش از دیگر عکسها ارزش داشته است .
در گیرایی عکس عوامل متعددی دخیل هستند نقطه مقابل عکس های قطع بزرگ جدای از خوب بودن و یا بد بودن عکسهای قطع کوچک می باشد که به همان نسبت کوچک بودن جلب توجه بیشتری در ببننده دارد و زمان بیشتری رو صرف دیدن عکس می کند .
عکسهای نمایشگاه حجت الله عطایی عکاس قمی با عنوان : ده در پانزده درسایز عنوان نمایشگاه که معمول برگزاری نمایشگاه نیست به همان دلیلی آغازین جلب توجه بیشتری می کند . حجت الله عطایی در ششمین نمایشگاه انفرادی خود با ۱۵ قطعه عکس سیاه سفید و رنگی در کافه گالری میکاییل زندگی گنجشک را به تصویر کشیده است . گنجشک همان پرنده کوچک آشنای هر کوی و برزن همسایه آشنای هر روز ما .عکسها تلنگر دوباره ای است که به این آشنای همیشگی مان نگاهی عمیق تر بیندازیم و بیشتر دوستشان داشته باشیم .
درجريان زندگي،در چهارچوبِ رنگ آميزي طبيعت،در مجسمه سازي خداوند در هستي،در حركت مدار چرخش روز و شبِ دنيا،گاهي ميتوان از مخلوقات خداوند درس زندگي آموخت . شايد انها هم درسي براي زندگي كردن به اشرف مخلوقات بياموزند كه لاشك اينگونه است.
پرنده اي از بالاي حصار تقلا براي سركشي به سوي اسمان دارد.خبر ندارد حصار براي حبس اوست،خبرندارد درخت ريشه اي در زمين دارد و جز سايه دادني اندك و قامتي استوار براي نشيمن گاهش كمك ديگري نميكند،لكن بازهم سرش را رو به آسمان ميگيرد و با تلاشي بسيار به سوي هدفش پرواز ميكند.
گاه و بي گاه با همنوعانش زير سقفي مينشيند و نفسي تازه ميكند،گاهي هم تنها و بي همراه به دور از هياهوي زندگي به تنه اي ميچسبد و اوقات فراغتي ميگذراند.
هيچگاه خانواده اش را رها نميكند،باشور و اتحادي قوي در آسمانها پر ميزند و بهمراه هم نوعان و خانواده اش به جاي ديگري براي زندگي ميرود. زيبايي محل زندگي اش براي او حائز اهميت نيست! اما كنار خانواده اش بودن و همراه آنها بودن برايش لذت دارد و بند محكمي از اتحاد را با آنها گره ميزند.
نه حصاري را ميشكند نه درختي را! اما با قدرت و آوازي پرشكوه هم نوعان را به آواز مهاجرت دعوت ميكند و جاي جاي طبيعت را ميبيند!
نه تنها ساقه ي گياهان و تنه ي درختان بلكه نور خورشيد هم سر از پشت ابرها بالا مي آورد و نوري روي بدنش مي تاباند تا زيبايي اورا به همگان نشان دهد و اورا مطلع كند كه ما همگان مراقبت هستيم و زندگي كردنت را در طبيعت دوست داريم!
درخت و آب و آتش و خورشيد و مه و فلك همه باهم به يك رفيق خود در طبيعت پناه ميدهند!!! حقا كه تمامي عناصر با نظم و همكاري خاصي خلق شده اند!
و چه بسا بهتر ميشود كه ما انسانها بياموزيم هرقدر والا مقام و گرانقدر هستيم اما از كوچكترين مخلوقات هم ميتوانيم به ارزاني درسي بياموزيم.
با همه ي حصارهاي مشكل وار زندگي بازهم اميدي هست
باتمام تنهايي بازهم دوستي براي لذت بردن هست
با همه ي سختي ها بازهم چيزي براي پناه بردن هست
و باهمه ي نبودها،حصارسخت تنهايي، خدايي براي اتحاد در مشكلات هست!
کلیت عکسهای از ترکیب بندی خوبی برخوردار هستن . اوج هنر نمایی عکاس در ثبت لحظه های بکر از این پرنده کوچک زیباست که بسیار دقیق و به موقع توانسته زندگی جمعی و لحظه های پرواز این پرنده ثبت کند . عناصر اصلی عکس پرندگان هستند تکرار در بیشتر عکسهای نمود بیشتر دارد که به نوعی تداعی زنگی جمعی آنهاست

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.