نشست سوم عکاسی “حضور لحظه ها، حضور خلاق” با سعید فرجی

نشست سوم عکاسی “حضور لحظه ها، حضور خلاق” با سعید فرجی

نشست سوم عکاسی “حضور لحظه ها، حضور خلاق” با حضور سعید فرجی، عکاس و مستند ساز، اعضای انجمن عکاسان قم و علاقمندان به هنر عکاسی، عصر روز پنج شنبه ۲۰ دیماه ۱۳۹۷ در نگارستان فرهنگ برگزار شد.

به گزارش سایت قم فتو، سعید فرجی در زمان برگزاری سلسله نشست‌های تخصصی با بیان اینکه هدف متعالی انسان رسیدن به جایگاهی است که سایر انسان‌ها از وجودشان نفع ببرند، اظهار کرد: رسالت عکاسان ثبت تاریخ و وقایعی است که آیندگان را از اتفاقات برهه‌‌های زمانی مختلف آگاه سازد تا ثبت مظلومیت‌ها، دسیسه‌ها و سایر حوادث انسانی را به گوش مردمی که منتظر شنیدن آن‌ها هستند برسانند، چرا که عکاس به‌ خوبی می‌تواند رخدادهای این چنینی را نشان داده و یا به تعبیر دیگری منعکس کند.

وی در ادامه با اشاره به اینکه تجربه بیست ساله عکاسی دارد، ابراز کرد: از سال ۸۵ وارد فضای مستند شدم و جنگ‌هایی چون جنگ ۳۳ روزه لبنان و جنگ لیبی را تجربه کرده‌ام، همچنین در کشورهای مختلف حضور داشته و زندگی مردم آن کشورها را ثبت و ضبط کرده‌ام.

فرجی با تاکید بر اینکه در جنگ‌ها زندگی کرده‌ و با حال و احوال مردم خو گرفته‌ است، گفت: تعریف من ممکن است با برخی از عکاسان متفاوت باشد، لیکن من تنها برای دل خودم عکاسی می‌کنم و به‌دنبال این هستم که اتفاقی در درون خودم اتفاق بیفتد و خوشبختانه در طی سال‌های متمادی به این مهم دست یافته‌ام.

وی با بیان اینکه علاقه بسیاری به روایت عکس‌ها دارد، تصریح کرد: علاقه من به روایت عکس‌ها و شرایط آن‌ها سبب شد که آورده‌های عکاسی خود را که شامل روزهای تلخ و شیرین بوده‌ است به سمع و نظر علاقه‌مندان رساندم.

سعید فرجی با اشاره به اینکه مشاهده اتفاقات بزرگ سبب بوجود آمدن احساسات خوب می‌شود، عنوان کرد: این تجربه‌های خوشایند می‌تواند ویرانی را موجب شده و سازندگی را به ارمغان آورد.

وی با بیان اینکه فراگیری فنون عکاسی بسیار سهل و آسان است، گفت: نکته مهم و قابل توجه در این زمینه آن است که عکاسی بتواند تاثیر بسیار زیادی بر عکاس داشته باشد.

مستند ساز مطرح کشوری یکی از خاطرات خود در کشور افغانستان را مورد توجه قرار داد و ابراز کرد: من در آن سفر متوجه شدم که عکاسان می‌توانند انسان‌ها را نابود کرده و مسائل را به‌ صورت بزرگ، اغراق‌آمیز و غیر قابل باور نشان دهند.

وی با بیان اینکه عکاس خبری موظف است تا ضوابط و قوانین خبرگزاری را رعایت کند، گفت: عکاسان خبری نمی‌توانند در این زمینه ابتکار عمل به‌دست گیرند، همین مسئله موجب شد تا بنده از آژانس خبری استعفا داده و وارد حیطه مستندسازی شوم.

فرجی با تاکید براینکه چگونگی فکر و اندیشه هیچ‌گاه به دانشجویان عکاسی آموزش داده نمی‌شود، گفت: مبحث تکنیکال در دانشگاه‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و در نتیجه دانشجویان در این زمینه تبحر بسیار دارند، درحالی‌که لازم است عکس را به‌عنوان یک محصول دانسته و برای آن فکر و اندیشه داشته باشند.

وی در پایان افزود: استارت عمل همواره از فکر نشات گرفته و بروز جسارت و شجاعت در عکاسان را در پی دارد که سبب پیشرفت و موفقیت آنان می‌شود.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.