نشست خبری نهمین جشنواره دوسالانه عکس هنرمندان قم

نشست خبری نهمین جشنواره دوسالانه عکس هنرمندان قم با حضور مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم و رئیس انجمن عکاسان قم با همراهی داوران و خبرنگاران برگزار شد.

به گزارش سایت قم فتو، سیدموسی حسینی کاشانی در ابتدای نشست خبری گفت: تشکر می کنم از تلاش های انجمن عکاسان قم و داوران این جشنواره و رایزنی هایی که با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برای هرچه بهتر شدن این جشنواره بعمل آمد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم با اشاره به اینکه اهمیت هنر بر کسی پوشیده نیست، گفت: هنر باید میدان دار باشد و به جای سخن گفتن، باید پیام را از طریق هنر به مخاطب رساند.

وی افزود: گاهی یک فریم عکس حرف های زیادی برای گفتن دارد که قابل مقایسه با گفتگوها و سخن ها نیست و این از تأثیرات شگرف هنر است که می تواند با مخاطب ارتباط برقرار کند و ساعاتی به فکر فرو برد.

حسینی کاشانی ادامه داد: باید مسئولین و همگان بپذیرند که جایگاه هنر جایگاه والایی است و باید این پتانسیل در جاهای مختلف استفاده کرد.

ابراهیم سلیمانی در ادامه این نشست گفت: جایگاه هنر عکاسی را در عرصه خبر و در جامعه شاهد هستیم و این جایگاه بر همگان پوشیده نیست.

وی با اشاره به اهمیت جایگاه عکاسی در کشور گفت: نقطه بارز هنر عکاسی را در دو دوره پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین دفاع مقدس شاهد بودیم که مستندات آن در قالب نمایشگاه عکس و کتب عکاسی در کتابخانه اسناد ملی موجود می باشد.

محمد اخلاقی با بیان آمار و ارقام این جشنواره گفت: ۱۰۸ عکاس در دوسالانه عکس شرکت کردند و آثار خود را در ۹۷۵ قطعه عکس ارسال کردند که پس از دو مرحله داوری ۵۳ فریم عکس در بخش آزاد و ۴۱ فریم عکس در بخش قم به جشنواره راه پیدا کرد که آثار مربوط به بخش آزاد در نگارخانه فرهنگ و بخش قم در نگارخانه اشراق به نمایش در خواهد آمد.

دبیر جشنواره تصریح کرد: بخش جنبی این جشنواره نیز در قالب غیر رقابتی با حضور پیشکسوتان عکاس و برای اعتلای هنر عکاسی برگزار شده که قرار است از هر عکاس پیش کسوت یک فریم عکس به نمایش گذاشته شود.

اخلاقی درخصوص زمان برگزاری این جشنواره گفت: زمان برگزاری نمایشگاه از ۱۵ تا ۲۷ دیماه در نگارخانه اشراق و فرهنگ بصورت همزمان در دو نوبت صبح و عصر برگزار می شود که مراسم افتتاحیه در نگارخانه اشراق ساعت ۱۸ روز شنبه ۱۵ دی ماه و مراسم اختتامیه نیز در ۲۷ دی ماه در تالار شهید آوینی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان قم برگزار می شود.

ناصر ابراهیمی از اساتید هنر عکاسی درباره برپایی رویدادهای این جشنواره گفت: ۵ نشست تخصصی در روال جشنواره تدارک دیده شده که با توجه به اهمیت عکاسی مستند و خبری در قم، کارگاه آموزشی تخصصی در این زمینه با افراد برگزیده کشوری برگزار می گردد.

دبیر علمی جشواره با توجه به پیشرفت عکاسی موبایلی و توجه هنر عکاسی در فضای مجازی گفت: نشست های تخصصی در این باره در جشنواره گنجانده شده و همچنین یکی از معضلات نسل جدید تهیه تجهیزات و وسایل عکاسی است که نشست تخصصی هم در این مورد صورت می پذیرد.

وی در پایان جلسه با بیان اهمیت هنر مدرن در عکاسی امروز ادامه داد: عکاسی در بخش فتومونتاژ از اهمیت بالایی در جامعه برخوردار است و در این قالب، نشست تخصصی با حضور اساتید و همچنین رویکردی درباره کتاب عکس برگزار خواهد شد.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.