بازتاب حماسه اربعین حسینی(ع) از نگاه عکاسان قم

نشست تخصصی بازتاب حماسه اربعین حسینی از نگاه عکاسان استان قم غروب دوشنبه با حضور حجت الاسلام احمدی رئیس کمیته فرهنگی ستاد مرکزی اربعین، مقیمی مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم، بابایی مسئول سازمان بسیج هنرمندان سپاه قم و جمعی از عکاسان استان در سالن جلسات ساختمان حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج و زیارت برگزار شد.

در ابتدای این نشست حجت الاسلام احمدی در سخنانی با خیرمقدم به عکاسان استان قم، برپایی این نشست تخصصی را در راستای اشتراک گذاشتن تجربیات و تحلیل و بررسی شرایط عکاسی در مراسم اربعین بسیار مفید و مؤثر برشمرد.

مهدی توکلیان از پیشکسوتان و اساتید عکاسی استان قم نیز در این نشست اظهار داشت: عکاسان استان قم در سال‌های اخیر به صورت گروهی و انفرادی در پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) شرکت داشته‌اند و عکاسان کمتر شهری همانند قم به این تعداد برای به تصویر کشاندن حماسه اربعین در این مسیر حرکت کرده‌اند.

محسن قائمی دبیر عکس خبرگزاری رسا ادامه داد: در طی این سال‌های اخیر عکاسان قمی حضور فعالی در پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) داشته‌اند تا بتوانند لحظه‌های ناب این رویداد بزرگ را ثبت و ضبط کرده و در رسانه‌ها بازنشر دهند.

محمد اخلاقی از عکاسان خبری با سابقه قمی افزود: اینکه ما به عنوان عکاس صبر کنیم و چند روز مانده به اربعین تصمیم رفتن به این سفر بگیریم قابل قبول نیست و از همین امروز می‌بایست برای اربعین سال آینده خود را آماده کنیم و برای آن برنامه‌ریزی داشته باشیم.

ابراهیم سلیمانی، رئیس انجمن عکاسان استان قم در ادامه صحبتها اظهار داشت: برای ثبت آثار اربعینی عکاسان قمی اقدامات مختلفی از جمله برپایی نمایشگاه عکس و یا چاپ کتاب می‌توان انجام داد که در گام اول تیمی می‌بایست عهده‌دار دریافت آثار عکاسان باشد تا در نهایت در قالب‌های مختلف از جمله برپایی نمایشگاه و چاپ کتاب عکس اربعین در معرض دید عموم قرار گیرد.

امیر حسامی نژاد از عکاسان خبری استان قم نیز ادامه داد: امیدواریم این نشست مقدمه‌ای برای تقویت ارتباط عکاسان با بعثه مقام معظم رهبری و سایر نهادهای فرهنگی باشد و فضایی فراهم شود تا عکاسان با دغدغه کمتری بتوانند توان خود را معطوف به خلق آثار هنری به ویژه در ایام اربعین حسینی کنند.

حمید عابدی از دیگر عکاسان خبری استان قم گفت: برخی از عکاسان تصور می‌کنند که حتماً می‌بایست در بین الحرمین و حرم‌های مطهر عکاسی کنند در صورتی که نباید اینگونه باشد و همانگونه که از اسم مراسم پیاده‌روی اربعین ‌مشخص است می‌بایست در طول مسیر پیاده‌روی عظمت حضور زائران را ثبت کرد و در حقیقت اصل، موضوع پیاده‌روی اربعین است.

مهدی بخشی عکاس خبرگزاری مهر افزود: عکاسان خبری در مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی(ع) تلاش می‌کنند تا جلوه‌های خبری این رویداد بزرگ را به تصویر بکشند اما وجود محدودیت‌ها مانع از آن می‌شود که بتوانند تصاویری از نمای بالا، خیل جمعیت زائران را به تصویر بکشانند.

در پایان، مقیمی مدیر عامل سازمان فرهنگی هنری ورزشی شهرداری قم و بابایی مسئول سازمان بسیج هنرمندان سپاه قم نیز در سخنان کوتاهی حمایت خود را از فعالیت‌های عکاسان خبری استان قم در زمینه‌های مختلف به ویژه در خصوص پوشش مراسم پیاده‌روی اربعین حسینی اعلام کردند و همت عکاسان خبری قم در به تصویر کشیدن صحنه‌های این رویداد بی نظیر را ستودند.

منبع : خبرگزاری مهر

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.