الکس وب

الکس وب (متولد ۵ می ۱۹۵۲) عکاسی است که به عکس‌های رنگی پیچیده و زنده معروف است. او از سال ۱۹۷۹عضوی از آژانس عکس‌ مگنوم بوده است.

او ۱۶ کتاب تألیف کرده است که شامل دنیاهای نیمه‌ساخته/نورسوزان (۱۹۸۶)، زیر آفتاب سوزان (۱۹۸۹)، از ایالت آفتابی (۱۹۹۶)، آمازون (۱۹۹۷)، تقاطع‌ها (۲۰۰۳)، استانبول (۲۰۰۷)، رنج نور (۲۰۱۱)، خیابان (۲۰۱۶) می‌شود. چهار کتاب دیگر نیز با عکاس ربکا نوریس وب – که همسر و همراه خلاق او بوده است – از جمله جزیره بنفش (۲۰۰۹)، شهر خاطره (۲۰۱۴)، الکس وب و ربکا نوریس وب در عکاسی خیابانی و تصویر شاعرانه (۲۰۱۴) و قافیه‌های مورب (۲۰۱۷) منتشر کرده است.

او در موزه هایی در سراسر جهان ازجمله موزه‌ی هنر ویتنی، نیویورک سیتی، موزه متروپولیتن، شهر نیویورک، و موزه برتر هنر در آتلانتا در گرجستان نمایشگاه برپا کرده است. الکس وب در سال ۲۰۰۷ بورسیه گوگنهایم را برد. او با نشریاتی از جمله جئو، تایم، نشنال جئوگرافیک و نیویورک تایمز همکاری داشته است.

الکس وب در سن‌فرانسیسکو به دنیا آمد و در نیوانگلند بزرگ شد. وب اولین بار وقتی در دبیرستان تحصیل می کرد به عکاسی علاقه مند شد و در ۱۹۷۲ در کارگاه های آپیرون در میلرتن در نیویورک شرکت کرد. در انجا او با بروس داویدسون و چارلز هاربوت که از عکاسان مگنوم بودند آشنا شد. او تحصیلش را در رشته ی تاریخ و ادبیات در دانشگاه هاروارد ادامه داد (فارغ التحصیل سال ۱۹۷۴) اما در مرکز هنرهای تجسمی کارپنتر عکاسی هم می‌خواند. در سال ۱۹۷۴ او به عنوان عکاس مطبوعاتی کار می کرد و در ۱۹۷۶ عضو وابسته ی آژانس عکس‌ مگنوم شد. در این زمان او مستندی از زندگی در شهرهای کوچک در ایالت های جنوبی آمریکا تهیه کرد. او همچنین کارهایی در جزایر دریای کارائیب و مکزیک انجام داد که منجر شد در سال ۱۹۷۸ کار کردن با رنگ را آغاز کند که همچنان به آن مشغول است.

آثار وب در سراسر جهان به نمایش گذاشته شده است از جمله در مرکز هنر واکر، موزه ی هنرهای عکاسی، مرکز بین المللی عکاسی، موزه ی برتر هنر، موزه ی هنرهای معاصر در سن‌دیگو، و موزهی هنرهای آمریکایی ویتنی. آثار او در مجموعه های متعدد وجود دارد. از طرف موزه ی برتر هنر و بنیاد بانستو در اسپاینیا به او ماموریت هایی محول شده است.

مترجم : فرزانه صائبی مطلق

منبع : ویکی پدیا

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.