پرتره محیطی

هر چند عکاسی با معماری شروع شد و اولین عکسها بیشتر به ثبت معماری اختصاص یافت . دلایل متعددی دارد که جای مجال دیگری است . اما به جرات می شود بیان کرد که عکس پرتره در طول تاریخ عکاسی بیشتری حجم عکسها رو به خود اختصاص داده است . در گذشته اگه میشد با ثبت میزان فروش فیلم های عکاسی شرکت ها حجم عکسهای گرفته شده دنیا را شمارش کرد . امروزه مسلما این امکان با تکنولوژی دوربین های دیجیتال از بین رفته است . اما عکاسی پرتره مسلما حجم بیشماری از عکسها را به خود اختصاص خواهد داد .
واژه پرتره محیطی اغلب برای اطلاق ژانری از عکاسی استفاده میشود پرتره ای است که در محیط معمول سوژه گرفته می شود و بیشتر موارد زندگی پیرامون سوژه را نمایان تری می کند .
در عکاسی پرتره محیطی شخصیت فرد روشن تر می شود به این دلیل که فرد پیرامون محیط کار خود احساس راحتی می کند و خود را طبیعی تر نشان می دهد. در حالیکه ممکن هست همین فرد در استودیو حالت طبیعی خود را از دست بدهد .
در عکاسی پرتره محیطی توجه به موارد زیر می تواند ما در گرفتن یه عکس مناسب و گیرا کمک بشتری کند :
پس زمینه
محیط اطراف یا پس زمینه نقش کلیدی دارد . بیشتر موارد انتقال اطلاعات محیطی در پس زمینه هست برعکس معمول عکاسی پرتره بر عمق میدان کمتر در این نوع پرتره باید از عمق میدان بیشتری استفاده کنید که پس زمینه های روشن تر داشته باشیم .
جزییات در محیط
البته با افزایش عمق میدان بییشتر محیط جلب توجه بیشتر کرده و گیرایی عکس ممکن است تحت تاثیر قرار بگیرد که کاملن صحیح است . اما جزییات پس زمینه اطلاعات بیشماری به ما می دهند.
چرا پرتره محیطی می گیریم
باعث می شود به سوژه بافت بدهیم
سوژه احساس راحتی می کند
ثبت واقعی شخصیت فرد
چکونه پرتره محیطی بگیریم
زمانی را صرف آشنایی با سوژه کنید به دنبال مکان مناسب از لحاظ نور و …. باشید . انتخاب مکان ارزش زیادی دارد به این دلیل که مکان مناسب باید بتواند در مورد سوژه شما توضیح بدهد در واقع حاوی اطلاعات مناسبی باشد .
لوازم صحنه
تلاش هنرمندانه برای ایجاد هماهنگی بین اشیا در ثبت یک پرتره محیطی مناسب تاثیر بسیار دارد شاید در بعضی مواقع مجبور شود اشیایی را جابجا کنیم .
ژست گرفتن
نتیجه کار بیشتر بستگی به سلیقه شخصی دارد اما تفاوت اصلی این نوع عکاسی با استودیو در همین هست البته مرز مشخصی نمی توان در نظر گرفت بشتر توصیه می شود که ژست ها متناسب با محیط کار باید باشد .
………………………….
حجت الله عطایی

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.