عکاسی مستند

عکاسی مستند بر روی زندگی فردی و اجتماعی مردم متمرکز می شود و هدف آن آگاهی بخشی به اجتماع است. عکاسی مستند و بدون دستکاری در عکس است که به بیان مسائل اجتماعی در تمام سطوح جامعه می پردازد و سبب تحریک در جامعه می شود.

تاریخ عکاسی مستند  در ایران همپای تاریخ عکاسی است، اما در این میان انقلاب اسلامی و جنگ هشت ساله ایران و عراق عکاسی مستند را در مسیری مفیدتر قرار دارد.

از جمله شاخه های عکاسی مستند، عکاسی از آیین های مذهبی به ویژه مراسم عزاداری در ایام محرم و عاشورا است که در دوره زمانی مشخصی تکرار می شود و عکاسان زیادی این واقعه را ثبت میکنند.

انتخاب لحظات ناب از مراسم عزاداری در مناطق مختلف با فرهنگ های متفاوت می تواند در انتقال مفاهیم و پیام های عاشورایی تاثیر به سزایی داشته باشد.

یک عکس عاشورایی در واقع باید بتواند قلب بیننده را به تسخیر درآورد. فرصت کوتاه عکاسی در ایام تاسوعا و عاشورا شاید ثبت یک عکسی منحصر به فرد را سخت تر کند ولی از از سوی دیگر درگیری های عاطفی خود عکاسان نیز با این موضوع میتواند مانع جدی در سخت تر شدن عکاسی ایجاد کند.

همانطور که میدانیم مطالعه دقیقی پیرامون موضوع مورد مطالعه از جنبه های مختلف، نقش اساسی در  ثبت خلاقانه ایفا می کند. یک عکاس عاشورایی باید از این ویژگی نهایت استفاده را ببرد. شناخت فرهنگ و اهداف عاشورا مسلما نقش مثبت خلاقه و تاثیر گذاری را در عکاس افزایش خواهد داد.

همچنین زمینه های فرهنگی که عکس ها در آن دیده می شوند نباید فراموش شود. ما تمام تصاویر را با گرایش های شخصی مان نگاه می کنیم و یا حداقل می توان گفت که نقش احساسات و گرایش های شخصی در دیدن عکس بسیار موثر است. تصاویر معنای واحدی ندارند. عکس ها بر اساس شرایط محیطی و مخاطب معناهای متفاوتی پیدا می کنند.

عکسهای عاشورایی نیز از این قاعده مستثنی نیستند. با توجه به اهمیت و نقش نمادها در عزاداری و برای ارتباط معنایی صحیح با بیننده توضیحات عکس ها میتواند تفسیرهای منفی را از عکسی از بین ببرد.

توضیح قراردادهای فرهنگی به عنوان بخشی از فرهنگ منطقه که حاصل مطالعه دقیق یک عکاس عاشورایی خواهد بود مسلما نقش پر رنگ تری از ارائه عکس عاشورایی خواهد داشت.

همانطور که اشاره شد ثبت لحظه های ناب بیشترین حجم عکس های عاشورایی را در بر می گیرد و تلاش عکاسان در انتخاب زاویه دید متفاوت است. اما گرفتن عکس هایی که بتواند در انتقال پیام صحیح فرهنگ عاشورای موثر واقع شود حاصل مطالعه و شناخت فرهنگ عاشورا است.

نشان دادن لایه های ظاهری تنوع در سوگواری ها در مناطق مختلف مهم ترین بخش تلاش اکثر عکاسان است. ثبت خلاقانه و تاثیرگزار فرهنگ ایثار و شهادت از دریچه دوربین در واقع به لایه های درونی درک صحیح از واقعه عظیم عاشورا کمک می کند و عکاس در این میان نقشی بسیار مهم و اثر گذار خواهد داشت.

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.