اخبار

عضویت بیش از ۲۴۰ عکاس در انجمن عکاسان استان قم

رئیس انجمن عکاسان استان قم، از عضویت و فعالیت بیش از ۲۴۰ عکاس در انجمن عکاسان استان قم خبر داد.
ابراهیم سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار ایسنا منطقه قم، با گرامیداشت ۲۸ مرداد ماه سالروز جهانی عکاسی افزود: البته هیچ آمار رسمی از فعالیت عکاسان در قم وجود ندارد چرا که تعدادی از این هنرمندان به صورت انفرادی فعالیت دارند و تابع انجمن و یا تشکلی نیستند.
به گفته وی؛ عکاسی در جهان بالغ بر ۱۴۰ گرایش مختلف را شامل می شود که عکاسی مستند اجتماعی، خبری،عکاسی طبیعت، حیات وحش، عکاسی جنگی، نجوم، صنعتی و تبلیغات، پزشکی و عکاسی سینما و تاتر تنها بخشی از آن به شمار می رود.
این پیشکسوت عکاسی با اشاره به برخی از مشکلات هنرمندان عکاس نیز عنوان کرد: بسیاری از مشکلات عکاسان در سطح جهان طبیعی و مشترک است و با وجود فعالیت فدراسیون جهانی عکاسی در فرانسه، انجمن عکاسی آمریکا و انجمن عکاسی آسیا کمابیش هنرمندان جهانی با دغدغه های بیشماری مواجه اند زیرا از وحدت رویه جهانی شناخته شده در عکاسی برخودار نیستیم.
وی تصریح کرد: به خصوص این مشکلات در کشورهای در حال توسعه و جهان سوم بیش از دیگر کشورها دیده می شود چرا که مشکلاتی همچون جنگ، معضلات و کمبودها، اتفاقات عجیب و غریب و آسیب ها در منطقه به ویژه در طول ۲۰ سال گذشته بر سر راه عکاسان هنری و خبری بوده است.
سلیمانی بیان کرد: چه بسا عکاسان خبری و عکاسان مستند ساز که در جریان این جنگ ها شهید و کشته شده اند و جان خود را در این راه از دست داده اند.
وی در مورد برخی از مشکلات در سطح استان نیز عنوان کرد: یکی از دغدغه های اساسی در رابطه با فعالیت عکاسان این است که تعدادی از هنرمندان در چارچوب قوانین و ضوابط دستگاههای اجرایی و دولتی و مرتبط با دستگاههای اجرایی به فعالیت نمی پردازند از این رو در هنگام عکاسی با چالش های قانونی و حقوقی مواجه می شوند.
وی اظهارکرد: عکاس در تلاش است تا لحظه ای را به ثبت برساند و این وظیفه سنگینی بوده ونیاز به تعامل و همراهی مسئولان و دست اندرکاران در تسهیل شرایط را دارد ازاین رو بهترین راهکار ایجاد تعامل میان هنرمندان و دستگاههای اجرایی با برگزاری نشست های صمیمی و تسهیل راهکارهای قانونی در صدور مجوزها است.
رئیس انجمن عکاسان استان قم یادآور شد:یکی از چالش ها در ممانعت از کار عکاسان این است که عکاس همواره در تلاش است از صحنه های منفی عکس بگیرد در حالی که رسالت عکاس انعکاس تصاویر مثبت و منفی در کنار هم می باشد و طبیعی است که مخاطب از انعکاس رویدادهای منفی در قبال عکاسان جبهه بگیرند.
وی عنوان کرد:اگر عکاسان به ویژه در حیطه خبر رفتارهای خود را مطابق با چارچوب های قانونی اتخاذ کنند کمتر دچار مشکل می شوند البته برخی از مشکلات نیز در این حیطه وجود دارد که با رایزنی با مسئولان قابل مطالبه و پیگیری است.
سلیمانی خاطرنشان کرد:نشست های تخصصی با هنرمندان در انجمن تشکیل می شود که می توان در قالب این نشست ها بسیاری از مشکلات موجود در رابطه با فعالیت عکاسان را حل کرد.
وی خرید تجهیزات گران را از دیگر مشکلات عکاسان برشمرد و گفت:در خصوص تجهیزات نیز باید بدانیم که حتی برای تهیه نان لازم است تجهیزات گرانی را تهیه کرد چه بسا عکاسی که تهیه غذای روح و کاری هنری است از ظرافت بیشتری برخوردار می باشد و نیاز به تجهیزات گران تری دارد در این خصوص افرادی که برای رسانه ها کار می کنند باید از پشتوانه های مالی خوبی برای تهیه این تجهیزات برخوردار باشند.
این عکاس پیشکسوت افزود: در واقع رسانه ها متولی معیشت و بیمه و تامین تجهیزات هستند و اگر رسانه ای برای عکاسان خبری در این زمینه کوتاهی کرد می توانند از طریق انجمن و یا اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اقدام کنند.
وی یادآور شد:صندوق بیمه هنرمندان نیز از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی متولی بیمه هننرمندان می باشد که در این راستا مشکلات بیمه ای قابل پیگیری است.
سلیمانی بیان کرد: متولی عکاسان خبری در واقع خانه مطبوعات است که به تازگی فعالیت های خود را برای رفع مشکلات خبرنگاران و عکاسان خبری گسترش داده است که امیدواریم با تعاملات لازم این مشکلات حل شود.
وی گفت: در ارتباط با عکاسان آتلیه ها نیز اتحادیه و مجامع صنفی مرتبط با آن ها فعال است که بسیاری از مشکلات را دنبال می کند و این هنرمندان باید دارای مجوزهای لازم نیز باشند.
رئیس انجمن عکاسان استان قم تصریح کرد:انجمن عکاسان متولی حمایت و هدایت و نظارت است و ما امیدواریم همان طور که در ایران روزی به نام هنر انقلابی و تاثتر داریم روزی به نام عکاسی در تقویم ها درج شود و این روز از عکاسان تلاش گر به بهترین نحو تجلیل شود.

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین

بالا