تفاوت نرم افزارهای ویرایشی لایت روم و فتوشاپ

فرآیند پردازش و ویرایش عکس همواره یکی از مهم ترین دغدغه های عکاسان بوده است و برای این منظور برنامه های بسیاری طراحی و عرضه شدند؛ اما تعداد معدودی، جای خود را میان عکاسان باز کردند. فتوشاپ و لایت روم جزو برنامه هایی هستند که به دلیل جامعیت در امکان پردازش و ویرایش عکس به شهرت بیشتری رسیده اند. هر یک از این برنامه ها در کنار نقاط مشترکی که با هم دارند، در خدمت اهداف خاصی به کار گرفته می شوند و در بعضی موارد کاملا متفاوت عمل می کنند.

اساس هر دو برنامه ویرایش عکس است و اینکه چطور این کار را انجام دهید، امری کاملا متفاوت و بسته به سلیقه شماست.

هر دو برنامه قادر به پشتیبانی فرمت های JPEG، PNG، TIFF و RAW هستند. در حقیقت، هر دو از موتور پردازشگر ACR (Adobe Camera RAW) برای مدیریت فایل های RAW بهره می برند. بنابراین، هنگام تنظیمات اشباع رنگ، کار با منحنی ها و اصلاح اعوجاج های لنز، می توانید کنترل ها و گزینه های ویرایشی مشابهی را در هر دو برنامه پیش بینی کنید. البته عملکرد موتور پردازشگر ACR در لایت روم متفاوت از فتوشاپ است. فایل ها از طریق Camera RAW در فتوشاپ باز می شوند، در حالی که در لایت روم پردازش فایل های RAW یکپارچه است.

در هر دو برنامه گزینه ای برای ذخیره تنظیمات پیش فرض شما تعبیه شده است. در فتوشاپ گزینه Action و در لایت روم پنل Presets این کار را صورت می دهد.

هر دو برنامه ابزارهای متنوع زیادی برای اصلاح و ویرایش عکس های شما دارند؛ از ابزارهای پایه نظیر کراپ و تنظیم نوردهی گرفته تا گزینه های پیشرفته ای شامل کار با قلم موها، منحنی ها و فیلترها. همچنین در هر برنامه افکت های بسیاری را می یابید که به شما امکان ویرایش های هنری و خلاقانه را می دهند.در واقع، هر دو برنامه ویرایشگران قدرتمند عکس هستند. اما، برای دانستن اینکه کدام یک برای کار شما بهترین انتخاب است، می بایست تفاوت هر یک را به خوبی دریابید.

یکی از بارزترین تمایزهای لایت روم از فتوشاپ این است که تمام تغییرات اعمال شده روی عکس ها را در فایلی جداگانه به نام کاتالوگ نگهداری می کند. هنگامی که ویرایشی را روی عکس اعمال می کنید، لایت روم مجموعه تغییرات را در یک پایگاه داده ها (Database) ذخیره کرده و اصل عکس را دست نخورده باقی می گذارد. این تکنیک را ویرایش غیرمخرب (Nondestructive) می نامند. از آنجایی که فایل اصلی بدون تغییر می ماند، می توان هر زمانی به ویرایش مجدد عکس پرداخت. مزیت دیگر کاتالوگ این است که حجم بسیار کمی از هارد سیستم شما را اشغال می کند؛ حتی اگر چندین هزار عکس در آن جای داده باشید. اما در فتوشاپ اینگونه نیست؛ ویرایش عکس روی اصل فایل اعمال می شود؛ مگر اینکه یک کپی به صورت فایل PSD ذخیره کنید که معمولا حجم زیادی از هارد شما را دربرمی گیرد. در اصل، اگر می خواهید ویرایشی غیرمخرب در فتوشاپ داشته باشید، با سه فایل جداگانه به نتیجه خواهید رسید: فرمت RAW، PSD و یک کپی نهایی از PSD با فرمت های قابل اشتراک نظیر JPG، PNG و…

تفاوت نرم افزارهای ویرایشی لایت روم و فتوشاپ

تمایز دیگر لایت روم از فتوشاپ ابزارهای ویرایشی است. حدود یک دهه پیش شرکت ادوبی دریافت که همه عکاسان نیاز به فتوشاپ ندارند؛ خصوصا عکاسان خبری که صدها عکس برای ویرایش سریع داشتند. آنچه نسل جدید عکاسان دیجیتال نیازمند آن بودند، ابزارهای ضروری ویرایش در یک بسته سهل الوصول نظیر لایت روم بود. در لایت روم، تمام گزینه های تنظیم عکس در فضایی قابل دسترس قرار دارند؛ اما در فتوشاپ منوهای تو در تو برای انتخاب هر تنظیم وجود دارد. برای نمونه، هر گاه بخواهید جلوه محوی به عکس تان بدهید، در لایت روم به آسانی با کلیک بر روی پنل Vignette و تغییر اسلایدرها می توانید مقدار محو شدن از مرکز عکس را تعیین و در صورت تمایل به محو شدن بیشتر از گزینه Radial Filter استفاده کنید؛ اما انجام چنین عملیاتی در فتوشاپ نیاز به اضافه کردن لایه ای خاص به نام Adjustment Layer و گزینه Levels دارد؛ سپس باید سطوح را برای تیره تر کردن تصویر در مناطق روشن تنظیم و ماسکی به لایه اضافه کنید و لبه های بیرونی را تیره تر نمایید.همچنین لازم است شفافیت لایه را تغییر دهید (Blend Mode) یا لایه Burn و Dodge را اعمال کنید و این تازه شروع کار است. در واقع، هر چقدر بیشتر یاد می گیرید که از ابزارهای فتوشاپ استفاده کنید، باید کنترل بیشتری را در فرآیند ویرایش داشته باشید. با وجود گزینه هایی از جمله Text، ۳D و Filter، فتوشاپ تقریبا برای هر موقعیت ویرایش عکس ایده آل است. می توان گفت، لایت روم اغلب ابزارهای فتوشاپ را با محدودیت داراست. برای مثال ابزار Tone Curve در لایت روم شامل ۴ منطقه Highlights، Lights، Darks و Shadows است؛ اما در فتوشاپ شما می توانید نقاط فراوانی را به منحنی اضافه و تغییراتی هنری در عکس ایجاد کنید. مثال دیگر، لایه ها هستند که در فتوشاپ مزیت بالایی دارند؛ چرا که امکان ویرایش های پیشرفته و ادغام و ترکیب تصاویررا فراهم می کنند.

 

تفاوت نرم افزارهای ویرایشی لایت روم و فتوشاپ

تفاوت نرم افزارهای ویرایشی لایت روم و فتوشاپ

فارغ از ویژگی ها و گزینه ها، لایت روم برگ برنده ای نسبت به فتوشاپ دارد و آن فضای به هم پیوسته کاری مناسب برای عکاسان است.چون این نرم افزار طوری طراحی شده است که نیازهای عکاسان را هدف قرار دهد، از وارد کردن عکس ها گرفته تا سازماندهی، ویرایش، به اشتراک گذاری، و در نهایت چاپ عکس ها را در خود جای داده است. لایت روم محلی برای پشتیبانی کلیدواژه ها و کپی های مجازی است که به شما در مسیریابی عکس هایتان کمک می کند و حتی می توانید در این نرم افزار اسلایدشو یا کتاب عکس بسازید. و در یک کلام می توان گفت، این نرم افزار می تواند نیازهای عکاسان، حتی حرفه ای ها، را به تمامی برآورده سازد و فتوشاپ قادر به انجام هیچ یک از این ها نیست. اما ناگفته نماند که به لحاظ قدرت ویرایش کامل، هیچ نرم افزاری توان نزدیک شدن به فتوشاپ را ندارد. به عبارت دیگر، فتوشاپ برای کار روی تصاویر خاص طراحی شده در حالی که لایت روم برای کار روی مجموعه عکس ها است.

اشتراک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.