اخبار

بررسی سیر تحول عکاسی در شهر قم

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی قم فردا، محمد مهدی بهمنی، مدرس و کارشناس ارشد عکاسی مهمان جلسه این هفته بنیاد قم پژوهی بود، وی در این جلسه بخش‌هایی از پایانه نامه‌ی دوره کارشناسی ارشد خود را که به موضوع تاریخچه عکاسی در شهر قم اختصاص داشت، تشریح کرد.ورود عکاسی به قم، معرفی نخستین عکاسان قمی، عکاسی در دوران انقلاب و معرفی عکاسان معاصر قم، فصل‌های پایان‌نامه وی را تشکیل می‌داد و بهمنی در مدت زمانی که در اختیار داشت به توضیح بخش‌های مختلف آن پرداخت.
“از آنجا که پس از اعلام رسمی اختراع عکاسی در سال ۱۸۳۹میلادی، ایران یکی از نخستین کشورهایی است که دوربین عکاسی به آن وارد می‌شود، بررسی تاریخچه و سیر تحول عکاسی در ایران و شهرهای کشور در تکمیل تاریخچه عکاسی جهان و سیر تحول آن اهمیت بسیار دارد و چه بسا تجربه عکس‌برداری از برخی موضوعات برای نخستین بار در ایران اتفاق افتاده باشد “. بهمنی، فصل نخست پایان‌نامه خود را با این جملات آغاز کرد. وی در توضیح این بخش به نخستین سوابق عکسبرداری در شهر قم اشاره کرد و “آقا رضا اقبال السلطنه” را عکاس قدیمی‌ترین عکس‌های موجود از شهر قم معرفی نمود. بهمنی در ادامه به معرفی “عبدالله میرزا قاجار” پرداخت و به این نکته اشاره کرد که مفصل‌ترین و به سامان‌ترین عکس‌های قاجاری از شهر قم متعلق به این عکاس عهد ناصری است.
وی در ادامه به معرفی نخستین عکاسان شهر قم پرداخت و اولین عکاسان حرفه‎ای قم را عکاسان دورگردی معرفی نمود که در جوار حرم حضرت معصومه(س) و یا در حاشیه رودخانه به عکاسی می‌پرداختند.
بهمنی در توضیح فصل عکاسی دوران انقلاب، گفت: «در شهری هستیم که انقلاب در آن متولد شده‌است، اما از آنجا که در نخستین سال‌های انقلاب، رژیم پهلوی علاقه‌ای به انتشار اخبار و تصاویر اتفاقات انقلاب نداشت، لذا اجازه ورود عکاسان خبری تهران را به قم نمی‌داد، همین مساله باعث شد که تنها بعضی عکاسان قمی موفق به ثبت نخستین وقایع انقلاب شوند.»
ایشان در ادامه از حضور عکاسان قمی در صحنه‌های مختلف دوران انقلاب اسلامی سخن گفت و عکاسی را رسانه‌ای موثر و مهم در پیشبرد روند انقلاب دانست و مطلع نمودن مردم دیگر شهر‌ها از نخستین جرقه‌های انقلاب اسلامی در قم را به عنوان یکی از کارکردهای مهم عکس در این دوران برشمرد.
ایشان در تشریح آخرین فصل پایان‌نامه خود به معرفی عکاسی و عکاسان معاصر قم پرداخت واضافه کرد: عکاسی بعد از انقلاب در این پایان‌نامه در دو قسمت معرفی عکاسان و تشکل‌های عکاسی مورد بررسی قرا گرفته‌است.
در پایان این جلسه نیز تصاویر صفحاتی از کتاب «قم در گذر زمان» که شامل عکس‌هایی تاریخی از اماکن شهر قم و تصاویر عکسبرداری شده از وضعیت موجود همان اماکن می‌شد، برای حاضران نمایش داده‌شد. این کتاب به سفارش سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان قم تهیه و آماده چاپ شده‌است.
جلسات بنیاد قم پژوهی هر هفته در روز سه شنبه ساعت ۱۸ در مجتمع طلوع مهر واقع در انتهای خیابان دورشهر نبش میدان رسالت برگزار و حضور همه علاقه مندان به گذشته ،حال و آینده قم، در این جلسات بلامانع است.

منبع : دبیرخانه بنیاد قم پژوهی

برای دیدگاه ها کلیک کنید

جوابی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوب ترین

بالا